trajkotek trajkotek
195
BLOG

Uległość

trajkotek trajkotek Kultura Obserwuj notkę 3

 

"ULEGŁOŚĆ" (tytuł oryginału: "Soumission") Michel Houellebecq przeł. Beata Geppert W.A.B., Warszawa Wydanie I, Warszawa, MMXV

Michel Houellebecq: wróg publiczny (Bartosz Sadulski, onet.książki)

Gdyby był tak radykalnym antislamistą, jakim chcielibyśmy go widzieć, już by nie żył. Likwidacja najpopularniejszego francuskiego pisarza byłaby dla terrorystów równie prosta, jak kupienie kasztanów na placu Pigalle.

Paradoksalnie jednak jego ostatnia powieść, "Uległość", mająca premierę w dniu ataku na redakcję "Charlie Hebdo", tłumaczy islam o wiele lepiej, niż czynią to telewizyjne gadające głowy, internetowe filmiki i głupawe memy. Houellebecq nie robi tego bez powodu: od początku pisarskiej kariery troszczy się o Europę, której samobójstwo coraz trudniej przychodzi nam ukrywać. (...)

Przez pryzmat inteligenta znajdującego największą radość w sypianiu ze studentkami lub płatnym seksie (prostytucja i prawo do palenia w miejscach publicznych są dla niego niewątpliwe ważniejsze niż równouprawnienie) i zamawianiu hinduskiego jedzenia, Houellebecq pokazuje nam polityczno-społeczne zmiany we Francji po zwycięstwie przedstawiciela Bractwa Muzułmańskiego w wyborach prezydenckich w 2022 roku. Pisarz zadbał o odpowiednią scenografię i bohaterów: Mohhamed Ben Abbas wygrywa drugą turę z Marie Le Pen (która ostrzegała, że powieść "to fikcja, która może stać się faktem"), premierem zostaje znany polityk François Bayrou, przez karty uległości defiluje para gwiazd francuskich gwiazd mediów, polityków, ale też, a może przede wszystkim, mniej lub bardziej zapomnianych autorów książek przywoływanych przez Houellebecqa, którzy z politycznego science fiction (bo czy naprawdę ktokolwiek jest w stanie dać wiarę, że Hollande jest w stanie wygrać wybory w 2017?), czynią erudycyjną powieść o samotności w czasach zarazy. (...)


Michel Houellebecq. Kasandra (Joanna Tokarska-Bakir, GW)


Skoro recenzję należy zaczynać od spoilera, powiedzmy, że "Uległość" to umieszczona w bliskiej przyszłości political fiction o islamizacji Francji. Islamizacji dobrowolnej, kuszącej i opłacalnej, wprawdzie nie dla wszystkich, ale na pewno dla tych dziś całkiem licznych w Europie kobiet i mężczyzn, którym wolność mniej leży na sercu niż równość i braterstwo.

W mistycznym znaczeniu słowo "islam" to uległość. Adresatem uległości jest Bóg, ale jej egzekutorami są ludzie. Toteż "Uległość" to nie jest książka o islamie, tylko o postępującej kontroli społecznej, tudzież o dezercji elit. Powiedzmy, że we Francji. (...)

 

Uległość

 

 

Ender's Game - gender's enemy

 

Świat według Houellebecqa

trajkotek
O mnie trajkotek

glosmichnika.blox.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura